Author
Król, Anna (1979- )
Wilk & Król Oficyna Wydawnicza
Title
Rzeczy : Iwaszkiewicz intymnie
ISBN
978-83-935837-7-5 : zł 49
Place of publication
Warszawa :
Publishing house
Wilk & Król Oficyna Wydawnicza,
Year of publication
cop. 2015.
Object passwords
Iwaszkiewicz, Jarosław (1894-1980)
Iwaszkiewicz, Jarosław, 1894-1980
Authors, Polish 20th century Biography
Podkowa Leśna beletrystyka Stawisko
Additional information
Notka wydawnicza: Miała rok, gdy żegnał się ze światem. Nigdy się nie spotkali. Trzydzieści pięć lat później otwiera jego szafę. Z czułością i fascynacją ogląda podszewki garniturów, odkrywa zagubione guziki, tubki kremów do golenia, bilety kolejowe, poplamione wciąż krawaty i zapiski na marginesach. Ze szpargałów, którymi nikt się nie zajmował, Anna Król układa na nowo opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu, jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX stulecia. To pierwsza tak osobista książka o autorze „Panien z Wilka“ i „Tataraku“. Odnalezione przedmioty prowadzą do jego spraw codziennych, uczuć i literatury. Dlaczego tak obsesyjnie notował w tanich brulionach? O czym rozmawiał z psem? Czego wstydził się przed ukochanym? Niczym w filmowym scenariuszu, drobiazgowa dokumentacja pozwala stworzyć sceny z życia Iwaszkiewicza i towarzyszyć mu w najintymniejszych momentach. Intensywna i splątana biografia ukazana jako wielka ulotność - kilka chwil, zapach starej wody kolońskiej. Piękna
Bibliogr. s. 370-[380]. Bibliogr. s. 370-[380].
Summary
Fabularyzowana opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu ukazująca jego życie codzienne, związki uczuciowe, pracę i działalność społeczną poprzez opowieści związane z pozostałymi po nim rzeczami codzinnego użytku. M.in. o śmierci i pogrzebie pisarza, groby J. Iwaszkiewicza i jego żony Anny w Brwinowie (s. 21-42); o związku z żoną Anną i jej pobycie w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach w l. 1935-1937 (s. 69-93), przyjaźniach pisarza (s. 97-124), związku z Jerzym Błeszyńskim (s. 129-153), finansach Iwaszkiewicza (s. 157-178), pozostawionych notatkach i dokumentach (s. 213-259), działalności politycznej (s. 263-290), życiu rodzinnym (s. 319-355). W tle liczne anegdoty o życiu codziennym, obyczajach i nawykach pisarza, jego przyjaźnie, dom w Stawisku i jego urządzenie. Kalendarium życia pisarza oparte na cytach z jego "Dzienników" (s. 364-368).
080
%a 821.162.1(091)"19"
100
%a Król, Anna
%d (1979- )
245
%a Rzeczy :
%b Iwaszkiewicz intymnie /
260
%a Warszawa :
%b Wilk & Król Oficyna Wydawnicza,
%c cop. 2015.
300
%a 379, [3] s. :
%b il. ;%b il. ;
%c 21 cm.
500
%a Notka wydawnicza: Miała rok, gdy żegnał się ze światem. Nigdy się nie spotkali. Trzydzieści pięć lat później otwiera jego szafę. Z czułością i fascynacją ogląda podszewki garniturów, odkrywa zagubione guziki, tubki kremów do golenia, bilety kolejowe, poplamione wciąż krawaty i zapiski na marginesach. Ze szpargałów, którymi nikt się nie zajmował, Anna Król układa na nowo opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu, jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX stulecia. To pierwsza tak osobista książka o autorze „Panien z Wilka“ i „Tataraku“. Odnalezione przedmioty prowadzą do jego spraw codziennych, uczuć i literatury. Dlaczego tak obsesyjnie notował w tanich brulionach? O czym rozmawiał z psem? Czego wstydził się przed ukochanym? Niczym w filmowym scenariuszu, drobiazgowa dokumentacja pozwala stworzyć sceny z życia Iwaszkiewicza i towarzyszyć mu w najintymniejszych momentach. Intensywna i splątana biografia ukazana jako wielka ulotność - kilka chwil, zapach starej wody kolońskiej. Piękna
504
%a Bibliogr. s. 370-[380].%a Bibliogr. s. 370-[380].
520
%a Fabularyzowana opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu ukazująca jego życie codzienne, związki uczuciowe, pracę i działalność społeczną poprzez opowieści związane z pozostałymi po nim rzeczami codzinnego użytku. M.in. o śmierci i pogrzebie pisarza, groby J. Iwaszkiewicza i jego żony Anny w Brwinowie (s. 21-42); o związku z żoną Anną i jej pobycie w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach w l. 1935-1937 (s. 69-93), przyjaźniach pisarza (s. 97-124), związku z Jerzym Błeszyńskim (s. 129-153), finansach Iwaszkiewicza (s. 157-178), pozostawionych notatkach i dokumentach (s. 213-259), działalności politycznej (s. 263-290), życiu rodzinnym (s. 319-355). W tle liczne anegdoty o życiu codziennym, obyczajach i nawykach pisarza, jego przyjaźnie, dom w Stawisku i jego urządzenie. Kalendarium życia pisarza oparte na cytach z jego "Dzienników" (s. 364-368).
600
%a Iwaszkiewicz, Jarosław
%d (1894-1980)
600
%a Iwaszkiewicz, Jarosław,
%d 1894-1980
650
%a Authors, Polish
%v Biography
%y 20th century
651
%a Podkowa Leśna
%x beletrystyka
%z Stawisko
651
%a Brwinów
%x cmentarz
710
%a Wilk & Król Oficyna Wydawnicza
920
%a 978-83-935837-7-5 : zł 49